Jak oduczyć kota drapania mebli?

Jako opiekun mruczka z pewnością zastanawiasz się, jak oduczyć kota drapania mebli? Czy to w ogóle możliwe? Jak wiadomo, koty nie biorą sobie zbytnio do serca zakazów. Szczególnie jeśli dotyczą ważnych dla nich spraw. Jedną z nich jest właśnie drapanie, niezwykle istotny koci odruch. Dowiedz się, jakie są sposoby, aby zapobiec zniszczeniu mebli, równocześnie nie blokując naturalnego instynktu Twojego zwierzaka.

Jak oduczyć kota drapania mebli – dlaczego koty drapią?

Dlaczego koty drapią meble? Czynność ta u kotów spełnia wiele funkcji. Jeśli myślisz, że Twój pupil sieje spustoszenie w domu wyłącznie z nudów, to jesteś w błędzie. Oczywiście, jest to też forma rozrywki i ważne ćwiczenie dla mięśni, jednak za prawdziwą przyczyną tego zachowania kryje się instynkt. To właśnie on podpowiada kotu, jak ma postępować w konkretnych sytuacjach. Jeśli chodzi o drapanie, to spełnia dwie ważne funkcje:

  • pomaga w pozbyciu się martwego naskórka i skróceniu pazurów;
  • jest kocim podpisem, a więc daje możliwość oznaczenia terytorium.

Koty same dbają o swoje futro oraz pazury. Drapanie pozwala pozbyć się zrogowaciałych i martwych fragmentów pazurków oraz skrócić ich długość. Ponadto, pomiędzy opuszkami znajdują się gruczoły produkujące feromony, zostają na przedmiotach, które drapie kot. Jest to więc sposób na pozostawienie śladu po sobie i oznaczenie terenu. To całkowicie naturalny odruch, a Ty jako opiekun futrzaka, powinieneś stworzyć dla niego odpowiednią przestrzeń, gdzie będzie mógł drapać do woli.

Jak odstraszyć kota od mebli?

Obawiasz się o wygląd swojego domu? Nie wiesz, jak odstraszyć kota od drapania mebli? To proste! Kup dla niego drapak! Takie gadżety dla kotów są powszechnie dostępne, coraz więcej mówi się też o konieczności ich posiadania. Drapaki dla kotów to niezbędne elementy wyposażenia w każdym domu, w którym mieszka mruczek. Tworząc odpowiednie miejsce na kocie harce, unikniesz zniszczenia mebli. Koty bardzo szybko uczą się, gdzie mogą rozładować swoje napięcie i drapać do woli. Najlepiej umieścić kilka drapaków w różnych miejscach w domu. Dobrze sprawdzają się również gadżety z możliwością montażu na ścianie, które mogą być częścią większej konstrukcji.

Czy można zniechęcić kota do drapania mebli?

Koty to uparte zwierzaki, które nie lubią zmieniać swoich przyzwyczajeń. Dlatego, jeśli nie wiesz, jak zniechęcić kota do drapania mebli, najlepiej kupić drapak już na samym początku. Im wcześniej pokażesz kotu, że jest to jego miejsce, tym większe prawdopodobieństwo, że nie zniszczy Twoich ulubionych mebli. Pomyśl więc o zakupie odpowiedniego gadżetu, zanim w Twoim domu zjawi się kot. Zwróć jednak uwagę na sposób wykonania. Na rynku nie brakuje słabych jakościowo przedmiotów, które mogą zagrażać Twojemu pupilowi. Postaw na sprawdzone i solidnie wykonane gadżety. 

Co zrobić, gdy Twój kot już zaczął drapać wszystko wokół? Możesz go zachęcić do zmiany miejsca i przenieść jego uwagę na zakupiony drapak. Pochwal go i poczęstuj przysmakiem, gdy będzie ostrzył pazurki we właściwym miejscu. Możesz też powiesić kocimiętkę, której zapach uwielbiają wszystkie futrzaki. Czy wszystkie koty drapią meble? Z pewnością nie te, które miały wyznaczoną od początku przestrzeń na drapanie. Twój kot nie robi tego złośliwie, dlatego bądź cierpliwy i wyrozumiały. Z czasem zrozumie, gdzie znajduje się odpowiednie miejsce.

Podsumowanie

Opiekunowie futrzaków bardzo często zastanawiają się, czy można oduczyć kota drapania mebli. Oczywiście, jest to możliwe, jednak wymaga nieco wysiłku oraz sporej dozy cierpliwości. Zdecydowanie łatwiej jest przyzwyczaić pupila do korzystania z drapaka od małego. W ten sposób uczy się, że ma swoje miejsce, gdzie może zaspokajać tą ważną, instynktowną potrzebę. Jeśli szukasz sprawdzonych akcesoriów lub zabawek dla kota, odwiedź nasz sklep. Oferujemy meble dla kota przeznaczone do montażu na ścianie, z których stworzysz wyjątkowy koci plac zabaw. ROBI ROBI oferuje wyłącznie przedmioty z naturalnych tworzyw, ręcznie wykonane. Postaw na zdrowie i bezpieczeństwo swojego pupila!

Leave a Comment

Scroll to Top