Jak i kiedy obciąć pazurki kotu

Koci manicure i pedicure to temat, który budzi przerażenie wielu opiekunów. Jak obciąć kotu pazurki, by obyło się bez ofiar – tych dwunożnych i tych futrzastych? Bez obaw. Jak w wielu przypadkach, nie taki diabeł straszny, jak go malują. Jeśli dobrze przygotujesz swojego kota do zabiegów pielęgnacyjnych i zadbasz o odpowiednią technikę, obcinanie pazurów będzie szło sprawnie i bezproblemowo. No dobra – nie obiecujemy, że stanie się Waszą ulubioną czynnością, ale przynajmniej obędzie się bez trwałych uszczerbków na zdrowiu. Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy obcinać pazurki kotu i jak to robić, koniecznie przeczytaj nasz wpis!

Czy kotu można obciąć pazurki? A może wręcz trzeba?

Pozwalają imponująco się wspinać, z gracją chwytać cenne zdobycze, a co więcej chowają się i wysuwają zgodnie z życzeniem ich futrzastych właścicieli. Kocie pazury są naprawdę niesamowite – pod warunkiem, oczywiście, że nie są za długie i nie wpływają negatywnie na komfort zwierzaków. Jeśli zastanawiasz się, czy kotu można obciąć pazurki, odpowiedź brzmi: tak, a czasem wręcz trzeba.

Koty, które żyją „na wolności” same dbają o manicure i pedicure. Skracają i ostrzą pazurki m.in. drapiąc korę drzew. Ale futrzaki żyjące w domach nie mają tak szerokich możliwości pielęgnacyjnych, dlatego czasami trzeba im w tym pomagać.

Kiedy obcinać kotu pazurki?

Zanim przejdziemy do obcinania pazurów, zatrzymajmy się na chwilę przy samodzielnej pielęgnacji. Koty nie mają w naturze korzystania ze specjalnych obcinaczek. Są nauczone ostrzenia pazurków i usuwania ich zewnętrznych warstw poprzez drapanie. To jeden z wielu powodów, dla których warto wyposażyć się w drapak dla kota. Drapak jest świetnym sposobem, by umożliwić pupilowi dbanie o dobrą kondycję pazurów, a przy tym zapewnić mu zabawę i… uchronić swoje meble przed destrukcją. Pamiętaj jednak, że nawet najfajniejszy drapak może w pełni nie załatwić sprawy.

Przejdźmy więc do tego, kiedy obcinać kotu pazurki. Na wstępie chcemy Cię uspokoić: nie musisz robić tego codziennie, co drugi dzień ani nawet co tydzień. O skróceniu pazurów należy pomyśleć, gdy widzisz, że Twój pupil często zahacza o dywan lub inne tekstylia, ma problemy z poruszaniem się lub gdy najzwyczajniej w świecie widzisz, że są za długie. Najlepiej regularnie kontrolować stan pazurków. Zazwyczaj trzeba je skracać co 3-4 tygodnie, jednak to indywidualna sprawa.

Jak obciąć kotu pazurki?

Jeśli mielibyśmy w jednym zdaniu opisać, jak obciąć kotu pazurki, postawililbyśmy na: spokojnie, bez użycia siły, za to z dużą ilością nagród. Brzmi jak bajka, w rzeczywistości nie zawsze jest to jednak takie proste. Ale po kolei. Przede wszystkim zadbaj o odpowiednie akcesoria dla kota, czyli cążki, a na wszelki wypadek również waciki i coś do zatrzymania krwawienia. Tak, krwawienie się zdarza, i tak, można łatwo je zatrzymać, np. za pomocą specjalnej zasypki.

Jeśli masz to szczęście, że w Twoim domu niedawno pojawił się kociak, jesteś w świetnej sytuacji. Zwierzak zapewne nie ma jeszcze żadnych negatywnych skojarzeń z zabiegami pielęgnacyjnymi i jest otwarty na naukę. Zacznij więc od stopniowego przyzwyczajania go dotyku łapek i kontaktu z cążkami. Trening kooperacyjny to bardzo dobra (a wręcz najlepsza) metoda również w przypadku dorosłych kotów, np. adoptowanych. Zamiast od razu przechodzić do obcinania, postaraj się przygotować zwierzaka na kontakt z cążkami. I naucz go, że współpraca w tym zakresie się opłaca – wiąże się z nagrodami. Zawsze miej w zanadrzu ulubione przysmaki swojego pupila. Na koniec zabiegu możesz sięgnąć również po ulubione zabawki dla kota i nagrodzić futrzaka wspólną zabawą.

Poniżej znajdziesz instrukcję, jak obciąć kotu pazurki krok po kroku.

  • Upewnij się, że kot jest spokojny i zrelaksowany. Możesz go pogłaskać lub zaoferować przysmak.
  • Złap za łapkę kota i delikatnie naciśnij na poduszkę, aby pazur się wysunął.
  • Obetnij tylko koniec pazurka, unikając cięcia jego „żywej” części.
  • Jeśli dojdzie do krwawienia, zachowaj spokój. Zatrzymaj krwawienie, np. za pomocą pudru.
  • Nagródź kota. Obficie. I powiedz mu, jaki jest dzielny.

Co zrobić, jeśli kot źle znosi obcinanie pazurów, nie lubi dotyku, wyrywa się, drapie? Jeśli trening kooperacyjny nie pomaga, masz dwie opcje: możesz poprosić kogoś o pomoc i przytrzymanie zwierzaka lub udać się z kotem do weterynarza. Pamiętaj jednak, że w żadnej z tych sytuacji nie należy stosować przemocy.

Pielęgnacja pazurków – podsumowanie

Czy kotom obcinać pazurki? Tak – ich odpowiednia długość jest kluczowa dla komfortu i bezpieczeństwa zwierzaka. Należy przy tym pamiętać, aby zawsze obcinać pazurki w bezpieczny i komfortowy dla kota sposób, zachowując spokój i nie stosując siły.

Chcesz wynagrodzić swojemu futrzakowi, że musi znosić zabiegi pielęgnacyjne, lub nagrodzić go za to, jak świetnie radzi sobie z obcinaniem pazurków? Spraw mu wyjątkowy prezent. W naszej ofercie dostępne są ręcznie robione drapaki, zabawki i meble dla kota, w tym przytulne domki dla kotów. Twój futrzak na pewno doceni taki prezent!

Leave a Comment

Scroll to Top