Jak chronić meble przed kotem? Skuteczne metody i porady!

Twój pupil upodobał sobie do drapania ulubioną kanapę? Chcesz dowiedzieć się, jak zabezpieczyć meble przed kotem? Na szczęście jest kilka sposobów, dzięki którym uchronisz fotele i sofy przed całkowitym zniszczeniem. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj najlepsze sposoby, by chronić meble przed mruczkiem.

Jak zabezpieczyć meble przed kotem? Przyczyny drapania

Kocie pazury mają kilka ważnych funkcji. Służą do polowań, pomagają skutecznie złapać i przytrzymać potencjalną ofiarę. Ułatwiają wspinanie i umożliwiają utrzymanie równowagi. Ponadto dzięki drapaniu koty znaczą teren – w ten sposób zostawiają swój zapach na przedmiotach. Pazury służą kotom do obrony przed atakiem. Nie można dziwić się, że bardzo intensywnie je pielęgnują – zazwyczaj robią to właśnie poprzez drapanie mebli.

Takie zachowanie bywa też sposobem na rozładowanie napięcia, nudę, a nierzadko również przykucie uwagi właściciela. Gdy tylko kot zacznie drapać meble, natychmiast cała uwaga skupia się właśnie na nim. Jak chronić meble przed kotem i czy jest to w ogóle możliwe? Zdecydowanie tak, jednak warto zaznaczyć, że już od małego trzeba uczyć swojego pupila, w których miejscach może ostrzyć swoje pazurki bez zastrzeżeń.

Ochrona mebli przed kotem – zapewnij mu rozrywkę

Koty, oprócz spania uwielbiają też ruch i zabawę. Nawet dojrzałe mruczki uganiają się za szpulkami nici, dzwoniącymi myszkami czy piórkami. To nie tylko rozrywka, ale również ćwiczenia, dzięki którym Twój zwierzak trenuje sprawność fizyczną, kondycję czy koordynację ruchową. Zabawa potrzebna jest kotu każdego dnia. Jeśli zadbasz o odpowiednią rozrywkę, Twój kot nie będzie czuł potrzeby dodatkowych ćwiczeń przy Twojej kanapie lub ulubionym fotelu. Dzięki takiej formie aktywności masz też niepowtarzalną okazję, by zbudować ze swoim pupilem emocjonalną więź. Lepiej poznasz jego upodobania i potrzeby, a Twój mruczek poczuje się kochany i ważny. Specjalna czy wymyślna ochrona mebli przed kotem nie będzie już potrzebna.

Zabezpieczenie mebli przed kotem – kup drapak

Czy zabezpieczenie mebli przed kotem jest w ogóle realne? Zamiast szukać coraz to nowych sposobów, postaw na trwałe i ekologiczne drapaki dla kotów. To jedno z najważniejszych kocich akcesoriów, w które warto zaopatrzyć się już na samym początku, gdy mruczek jest jeszcze mały. Możesz swojemu kotu od małego pokazać, że ma swoje miejsce przeznaczone wyłącznie do drapania. To okres, w którym kształtują się nawyki, które z czasem coraz trudniej zmienić.

Dlatego kupując wyprawkę dla małego kota, nie zapomnij o drapaku. Powinien być wykonany z trwałych i najlepiej ekologicznych materiałów takich jak drewno czy sznurek jutowy. Wszystkie elementy muszą być przytwierdzone w solidny sposób, by nie stanowiły zagrożenia dla Twojego podopiecznego. Dobrym rozwiązaniem jest zakup drapaka na ścianę, który stanowi dodatkowe wyzwanie dla zwierzaka, a równocześnie nie musisz martwic się o jego stabilność. Taki drapak może być częścią większej konstrukcji – kotyfikacji czy kociego placu zabaw.

Jak ochronić kanapę przed kotem – zapachy, których nie tolerują mruczki

Jeśli Twój kot od małego przyzwyczaił się do drapania tapicerowanych mebli, a Ty właśnie planujesz zakup nowego wypoczynku, z pewnością zastanawiasz się jak ochronić kanapę przed kotem. Futrzaki mają bardzo wyczulony zmysł węchu, dlatego dobrym sposobem jest zastosowanie jednego z zapachów, którego nie lubią. W sklepach można kupić specjalne środki, które służą do odstraszania kotów. Jeśli zdecydujesz się na gotowy preparat, pamiętaj, aby wybrać taki o naturalnym składzie. Możesz też samodzielnie znaleźć jeden z olejków eterycznych, za którymi nie przepadają koty. Sięgnij po zapachy cytrusowe lub olejek goździkowy – taki aromat skutecznie zniechęci Twojego pupila do kanapy lub krzeseł. Uważaj jednak podczas aplikacji olejku, nie tylko może pozostawić trwałe, tłuste plamy na meblach, ale może też działać drażniąco na skórę czy błony śluzowe. Zawsze warto go najpierw nieco rozcieńczyć.

Jak zabezpieczyć meble przed kotem – podsumowanie

Dzięki naszym poradom wiesz już, jak zabezpieczyć krzesła przed kotem, a także inne tapicerowane meble. Aby zapobiec trwałym zniszczeniom w domu, warto uczyć mruczka od małego, w jakim miejscu może swobodnie drapać. Taka wyodrębniona kocia przestrzeń to rewelacyjne rozwiązanie do każdego domu i mieszkania, która sprawi niebywałą frajdę Twojemu kotu. Kociostrady mocowane na ścianie sprawią, że Twój zwierzak będzie czuł się szczęśliwy i bezpieczny.

Jeśli szukasz miejsca, w którym znajdziesz różnorodne akcesoria dla kota, odwiedź sklep ROBI ROBI. W ofercie znajdziesz kocie domki, drapaki, skrzynki czy półki do montażu na ścianie. Realizujemy również zlecenia indywidualne. Produkty tworzymy własnoręcznie, przy użyciu bezpiecznych dla zwierząt i ludzi materiałów. Sprawdź nasze dotychczasowe realizacje, wybierz solidne wykonanie i niepowtarzalne formy!