Drapak dla kota – jak zrobić go samodzielnie?

Domek dla kota, stopnie sizalowe czy drapak-rura dla kota to tylko jedno z kilku akcesoriów, które powinny znaleźć się w każdym kocim domu. Równie istotny jest drapak dla kota spełniający niezwykle ważną funkcję. Przedmiot ten jest uwielbiany przez koty, ale także ich opiekunów, ponieważ pozwala uchronić meble przed zniszczeniem. Naturalną potrzebą kota jest drapanie i każdy zwierzak powinien mieć możliwość swobodnego rozdrapywania materiału, gdy tylko poczuje taką potrzebę. Sprawdź, dlaczego ta czynność jest tak ważna i jak go zrobić samodzielnie dla swojego pupila.

Dlaczego koty wszystko drapią?

Koty to nie tylko słodkie i puszyste zwierzęta futerkowe. Gdy jest potrzeba, potrafią groźnie wysunąć pazury i zaatakować swoją ofiarę np. dzwoniącą myszkę 😉 Jako drapieżniki muszą utrzymać swoje pazury w dobrej kondycji, zwłaszcza że cały czas rosną. W czasie drapania kot pozbywa się martwej powłoki i w naturalny sposób skraca i ostrzy swoje szpony. Możesz więc spojrzeć na tę czynność jak na niezbędny zabieg pielęgnacyjny. Drapanie to właśnie koci manicure 😉

Jaką jeszcze funkcję na drapanie? Podczas tej czynności koty znaczą teren i informują otoczenie – „tutaj byłem”. To niczym napis na ścianie podczas zagranicznych wakacji 😉 Nawet jeśli Twój kot spędza czas głównie w domu, to jego wrodzony instynkt podpowiada, co ma robić i jak się zachowywać po kociemu. Umiejscowione między poduszeczkami gruczoły wydzielają feromony zapachowe, które pozostają na przedmiotach. My zazwyczaj widzimy tylko poszarpany materiał, jednak zwierzęta doskonale wyczują obecność kota.

Ponadto drapanie jest też sposobem na nudę i rozprostowanie kości – to coś na kształt ludzkiego przeciągania się. Kot ma okazję poćwiczyć mięśnie i zadbać o kondycję.

Drapak dla kota – sposób na ochronę mebli w Twoim domu

Zapewniając kotu odpowiedni przedmiot lub miejsce do drapania, unikniesz zniszczenia wielu przedmiotów. Koty muszą drapać, więc jeśli nie zadbasz o solidny drapak, Twój pupil będzie psuł wszystko wokół. Tak, Twój ulubiony tapicerowany fotel również. Jeśli jeszcze nie masz w domu tego przedmiotu, to z pewnością zastanawiasz się właśnie, ile kosztuje drapak dla kota. Cena zależy od wielu czynników, z których jeden jest szczególnie istotny – jakość.

Obecnie dostępne w sprzedaży są różne akcesoria dla kota. Niestety, większość z nich jest słabej jakości, co stwarza zagrożenie dla Twojego przyjaciela. Słabo przymocowane, wątpliwego pochodzenia elementy mogą się szybko zepsuć, oderwać, a Twój zwierzak może je połknąć. Dlatego nie sugeruj się ceną, a wykonaniem. Postaw na solidne i bezpieczne materiały, najlepiej od fachowców specjalizujących w tworzeniu dodatków i mebli dla kotów.

Jak zrobić drapak dla kota własnoręcznie?

Czy można samodzielnie wykonać drapak dla kota, jak zrobić, by był bezpieczny? Możesz w tym celu wykorzystać kartonową tubę, która sama w sobie jest świetną kryjówką lub tunelem dla kota. Pamiętaj, że cała konstrukcja musi być stabilna, aby zapewnić kotu bezpieczeństwo. Własnoręcznie zrobiony drapak dla kota można ustawić w poziomie lub pionie. Najprostsza wersja to tektura w formie rury o sporej średnicy, owinięta sznurkiem. Oczywiście należy go solidnie przymocować do kartonu. Można też obić go pluszem lub innym przyjaznym dla kota materiałem czy wykładziną. W kartonie warto wyciąć otwór – w ten sposób stworzysz dodatkowe legowisko i kryjówkę. Do drapaka można też przymocować różne zabawki np. piłki czy myszki, które dodatkowo podniosą jego prestiż 🙂

Gdzie ustawić drapak dla kota?

Drapanie jest formą rozrywki, dlatego warto ustawić drapak z dala od misek z pokarmem lub miejsc, gdzie odpoczywamy. Koty lubią się wspinać, drapak można więc połączyć z innymi kocimi meblami i przymocować na ścianie, tworząc w ten sposób atrakcyjną kotyfikację. Twój kot może preferować określony pokój w domu, dlatego warto zwrócić uwagę, czy chętnie korzysta z niego w dowolnym miejscu, czy może potrzebuje zmiany ustawienia.

Tani drapak dla kota – cena vs jakość

Drapak dla kota – tanio czy solidnie? Na to pytanie należy sobie odpowiedzieć przed zakupem tego przedmiotu. Pamiętaj, że jako opiekun musisz dokładnie przemyśleć kwestie bezpieczeństwa swojego pupila. Jeśli nie wiesz, jak samodzielnie wykonać drapak dla kota z kartonu, poszukaj sprawdzonych sklepów, gdzie znajdziesz trwałe i rzetelnie wykonane przedmioty dla kotów.

Jednym z takich miejsc jest właśnie ROBI ROBI – oferujemy kocie meble przeznaczone do montażu na ścianie: półki, stopnie sizalowe, domki i drapaki dla kotów. Tworzą one wspaniałe konstrukcje jak kocie place zabaw, kotyfikacje i kociostrady. Stawiamy na wysoką jakość – korzystamy wyłącznie z naturalnych materiałów! Sprawdź nasze dotychczasowe realizacje, a razem stworzymy wyjątkową przestrzeń dla Twojego kota!