Dobry drapak dla kota – czyli jaki?

Drapaki dla kota to niezbędne wyposażenie każdego domu czy mieszkania, w którym króluje ten mały drapieżnik. Drapanie jest jego pierwotnym odruchem, którego potrzeba musi zostać zaspokojona. W ten sposób Twój futrzasty przyjaciel ćwiczy i rozciąga mięśnie łapek, zdziera zrogowaciałą warstwę pazurków, rozładowuje stres i napięcie, a także znaczy teren przy pomocy znajdujących się między palcami feromonów. Wszystkie te czynności zapewniają mu komfort i poczucie bezpieczeństwa, dlatego warto wiedzieć, jaki drapak dla kota wybrać.

Jakie cechy mają dobre drapaki dla kota?

Wybór dostępnych na rynku drapaków jest tak ogromny, że przyjaciele kotów mogą mieć trudności z wyborem odpowiedniego modelu. W sklepie zoologicznym lub w internecie sprzedawcy mogą zaproponować Ci m.in.:

 • duży drapak dla kota,
 • wysoki drapak dla kota,
 • mały drapak dla kota,
 • nowoczesny drapak dla kota,
 • drapak domek dla kota,
 • drapak legowisko dla kota,
 • drapak na ścianę dla kota,
 • drapak dla kota na kanapę,
 • drapak dla kota słupek,
 • drapak drzewko dla kota,
 • drapak dla kota tekturowy,
 • drapak tuba dla kota,
 • drapak dla małego kota,
 • drapak zewnętrzny dla kota,
 • drapak dla kota deska,
 • drapak dla kota rura.

Wśród tylu propozycji musisz jednak przede wszystkim postawić na jakość wykonania, naturalne materiały i dopasowanie do indywidualnych potrzeb Twojego pupila.

Dobry drapak dla kota — czyli jaki?

Pierwszą cechą, jaką mają dobre drapaki dla kotów, jest stabilność, która zapewnia im bezpieczeństwo. Muszą swobodnie utrzymać swojego puszystego użytkownika. Dotyczy to zarówno urządzeń typu słup pionowy, jak i tych w formie legowiska lub montowanych na ścianie. W szczególności drapak dla dużego kota powinien mieć dostatecznie dużą i ciężką podstawę, by stabilizować całość konstrukcji. Jeśli słup ma zbyt małą średnicę lub jest zbyt niski, może łatwo zostać przewrócony przez energicznego kociaka. To z kolei może go zniechęcić do jego używania i w efekcie zyskasz tylko bezużyteczny element wystroju.

Kolejnym wskaźnikiem, którym musisz się kierować przy wyborze drapaka, są wymiary. Dotyczy to zarówno całego urządzenia, jak i jego poszczególnych elementów. Stojący drapak dla kota musi być na tyle duży, by podczas drapania Mruczuś mógł stać swobodnie na tylnych łapkach i na tyle szeroki, by był w stanie objąć go przednimi. Drapaki półki, tunele czy budki muszą z kolei pozwalać mu się w nich swobodnie zmieścić i przemieszczać pomiędzy ich elementami. Ważny jest również rozmiar samej powierzchni do drapania, która powinna mieć minimum 20 cm szerokości i 40 cm długości. Taka da Twojemu ulubieńcowi dostateczną ilość miejsca do używania pazurków i rozciągania się.

Ostatnią, ale bardzo ważną cechą, jaką muszą posiadać dobre drapaki dla kotów, jest to, by im po prostu odpowiadały. Warto je więc przed zakupem poobserwować, by sprawdzić, w jaki sposób zaspokajają swoją potrzebę używania pazurków. Jeśli twój Mruczek lubi drapać, stojąc na tylnych łapach, wybierz pionowy drapak dla kota na ścianę lub stojący. Dla pupila uwielbiającego przebierać łapkami po powierzchniach płaskich najlepszy będzie drapak poziomy, np. deska czy tuba.

Dobry drapak dla kota — czyli Robi Robi!

Najlepsze drapaki dla kota mają wszystkie opisane wyżej cechy. Z łatwością znoszą nawet najbardziej żywiołowe ataki rozbrykanych futrzaków, zapewniając im dostatecznie dużo miejsca do drapania, przemieszczania się z miejsca na miejsce, a nawet do odpoczynku lub drzemki. Takie właśnie są unikalne, ręcznie wytwarzane z naturalnych materiałów, takich jak: drewno, sklejka czy sizal, drapaki marki Robi Robi. Wybierz je, żeby Twój kot mógł pokazać pazury!

Jeśli chcesz, możemy zaprojektować i stworzyć drapak lub zestaw drapaków specjalnie dla Twojego małego przyjaciela. Dopasujemy je do jego charakteru i upodobań, a także do wnętrza Twojego domu. Wykonujemy też meble dla kota, różnego rodzaju akcesoria dla kota oraz zabawki dla kota, tzw. koleżki. Wykorzystaj nasze produkty i zrób swojemu ulubieńcowi prawdziwy plac zabaw, budując kociostrady i kotyfikację, a zobaczysz, jaki będzie szczęśliwy!