Zdarza Ci się zastanawiać, co chce Ci przekazać Twój kot? Niestety – nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, dlaczego koty miauczą. Ale im dłużej będziesz obserwować swojego futrzastego przyjaciela i podejmować próby interpretacji jego komunikatów, tym łatwiej będzie Ci go zrozumieć. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jakie mogą być przyczyny miauczenia.
Jak koty miauczą?
Miauczenie to jeden ze sposobów, w jaki koty komunikują swoje potrzeby, uczucia i obawy. Nie jest to jednak jedyny sposób – oprócz miauczenia koty używają też sygnałów niewerbalnych: mowy ciała i komunikacji zapachowej. Miauczenie jest formą komunikacji stosowaną głównie w kontaktach z człowiekiem. Korzystają z niej również kocięta, gdy chcą zakomunikować coś matce.
Jak koty miauczą? Różnie. Jeśli uważnie obserwujesz swojego zwierzaka, możesz zauważyć, że używa wielu tonacji i różnych częstotliwości. Często jest to związane z tym, co chce osiągnąć poprzez „rozmowę”. Miauczenie nie jest zresztą jedynym dźwiękiem, jakiego używają koty. Syczenie, mruczenie, fukanie – koty są prawdziwymi mistrzami komunikacji i sięgają po różne dźwięki. To, jak często miauczą koty, często związane jest z ich rasą. Najczęściej jest to jednak kwestia osobnicza.
Dlaczego koty miauczą?
Miauczenie bywa urocze, gdy zdarza się w nocy lub trwa wyjątkowo długo – nieco irytujące, ale zawsze niesie ze sobą pewną dozę tajemnicy. Co chce nam powiedzieć nasz przyjaciel? Warto podjąć próbę interpretacji tego zachowania, ponieważ może być cenną wskazówką, czego potrzebuje nasz czworonożny towarzysz.
Jedno jest pewne: koty miauczą z wielu powodów. Często jest to próba zwrócenia na siebie uwagi, gdy się nudzą. Ale nie należy zawsze zakładać, że zwierzak wymusza naszą uwagę. Miauczenie może oznaczać szereg innych rzeczy.
- Koty często miauczą, by zakomunikować opiekunowi, że czas na posiłek. Warto więc upewnić się, czy nie przegapiliśmy pory karmienia.
- Miauczenie kota może być prośbą o wymianę żwirku w kuwecie.
- Kot stoi pod drzwiami i miauczy? W tej sytuacji sprawa jest jasna – należy mu je otworzyć. Jeśli z kolei miauczy, gdy pojawiasz się w drzwiach po dłuższej nieobecności, masz szczęście – zwierzak prawdopodobnie radośnie Cię wita.
- „Halo, pomocy! Moja ulubiona zabawka utknęła pod szafką i nie mogę jej wyciągnąć!” – miauczenie może być również takim komunikatem.
- Zdarza się, że koty miauczą ze strachu, gdy czują się niepewne lub zagrożone.
Do tematu miauczenia można podejść z lekkim przymrużeniem oka, ale trzeba przy tym pamiętać, by go nie bagatelizować. Niezaspokojone potrzeby mogą prowadzić do frustracji zwierzaka i obniżać jego komfort życia. Pamiętaj: jeśli masz wrażenie, że Twój kot miauczy ostatnio wyjątkowo często, dźwięk, jaki z siebie wydaje jest nietypowy, lub zupełnie nie masz pomysłu na przyczynę miauczenia, może to być niepokojący sygnał. Istnieje szansa, że zwierzak chce Ci powiedzieć, że odczuwa dyskomfort, coś go boli, potrzebuje pomocy. Ważne, by nie pozostawiać tego bez reakcji i udać się do weterynarza. Jeśli na tle zdrowotnym wszystko jest w porządku, dobrym pomysłem może być wizyta u kociego behawiorysty.
Dlaczego koty miauczą w nocy?
Wielu opiekunów kotów zastanawia się, czemu koty miauczą w nocy. W tym przypadku odpowiedzi również mogą być różne. Przede wszystkim – nie ma nic dziwnego w tym, że zwierzak nie śpi w nocy. Wynika to z jego natury. Jeśli Twój przyjaciel wydaje wtedy z siebie dźwięki, być może brakuje mu zajęcia. Pamiętaj, że dobre zabawki dla kota mogą pomóc utrzymać go zajętym zarówno w dzień, jak i w nocy. Warto mieć w domu drapak dla kota, wędkę i inne atrakcje. Jeśli miauczenie w nocy pojawiło się nagle lub Cię niepokoi, warto oczywiście przyjrzeć się temu bliżej.
Miauczenie – podsumowanie
Zrozumienie, czemu koty miauczą, to klucz do głębszej więzi i lepszej znajomości swojego kociego przyjaciela. Ich mowa zawsze ma jakieś znaczenie – od nudy, poczucia samotności, przez potrzeby fizjologiczne, aż po strach i choroby. Warto więc dobrze obserwować swojego futrzaka i uczyć się prawidłowej interpretacji jego zachowań.
Jeśli chcesz zadbać o to, by Twój towarzysz zawsze miał ciekawe zajęcie i zaspokojone potrzeby, spraw mu ręcznie robione akcesoria dla kota z naszej oferty. Tworzymy m.in. meble dla kota, z których można stworzyć kotyfikację lub kociostradę.